W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Stanowisko Zgromadzenia Ogólnego PAN z 24 czerwca 2021 r. w sprawie wprowadzanych i proponowanych zmian w systemie nauki i szkolnictwa wyższego

Zgromadzenie Ogólne PAN wyraża protest przeciwko wprowadzaniu przez Ministra Edukacji i Nauki zmian w punktacji czasopism, która – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 – została wypracowana przez Komisję Ewaluacji Nauki.

Zgromadzenie Ogólne PAN zdecydowanie sprzeciwia się próbom redefiniowania nauki i wprowadzaniu do dyskursu naukowego, na równych prawach lub nawet w sposób uprzywilejowany, opinii pozanaukowych, motywowanych ideologicznie. Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywana przewrotnie „pakietem wolnościowym”, jest merytorycznie nieuzasadniona, a społecznie szkodliwa, prowokując napięcia, których skali i  konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć.  

Polska Akademia Nauk, jako korporacja uczonych, broni i będzie bronić standardów w nauce i niezależności badań naukowych, i stanowczo sprzeciwia się działaniom polityków, którzy w imię doraźnych korzyści politycznych lub  z  pobudek ideologicznych, próbują niszczyć autonomię i powagę nauki.

Prezes Polskiej Akademii Nauk
Jerzy Duszyński

Tag

Powiadom znajomego