W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Wirus dezinformacji w pandemii COVID-19

Pandemii COVID-19 od samego początku towarzyszy zjawisko dezinformacji. Ma ono zasięg globalny i przeszkadza w skutecznej walce z wirusem. O szczegółach opowie 17 listopada (środa) prof. Karina Stasiuk-Krajewska podczas kolejnego spotkania online z cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Teorie spiskowe i fake newsy rozpowszechniają się szybciej niż naukowo potwierdzone fakty. Większość fałszywych informacji o COVID-19 jest przekazywana przez media społecznościowe, bez weryfikacji treści i źródeł. Wprowadzeni w błąd ludzie nie respektują naukowo potwierdzonych zaleceń zdrowotnych i mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się pandemii.

O spotkaniu

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się:

  • skąd się biorą i czego dotyczą fałszywe treści związane z pandemią,
  • jak działa mechanizm dezinformacji,
  • dlaczego wierzymy w nieprawdziwe informacje,
  • kto jest najbardziej podatny na dezinformację,
  • jak demaskować fake newsy i teorie spiskowe,
  • czy jesteśmy otwarci na weryfikację informacji,
  • jakie skutki ma dezinformacja na temat COVID-19.

Spotkanie „Wirus dezinformacji w pandemii COVID-19” będzie można oglądać 17 listopada o godz. 19.00 w serwisie YouTube. Warto także dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

O ekspertce

Dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Uniwersytetu SWPS – medioznawca, teoretyk komunikacji, etyk komunikacji profesjonalnej. Kierowniczka Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu.

Specjalistka w dziedzinie badań nad dezinformacją medialną, teorią komunikacji, etyką i profesjonalizacją zawodów medialnych (public relations, dziennikarstwo) oraz ilościowych i jakościowych badań nad językiem i komunikacją (z wykorzystaniem metod analizy kwantytatywno-korpusowej oraz analizy dyskursu). Autorka niemal stu publikacji naukowych, w tym trzech książek.

Kieruje Central European Digital Media Observatory (CEDMO) w Polsce. To międzynarodowy ośrodek naukowy, w ramach którego praktycy fact checkingu i badacze dezinformacji medialnej (w tym fake newsów) z Polski, Słowacji i Czech analizują te zjawiska oraz wypracowują metody ograniczania ich negatywnego wpływu społecznego.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Naukowczynie i naukowcy opowiadają w przystępny sposób o najnowszych wynikach badań. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.

Zespół doradczy w PAN

Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 23 szczegółowe stanowiska. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego