W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

6 raport IPCC: podsumowanie dla decydentów po polsku

Prezentujemy streszczenie pierwszej części najnowszego raportu IPCC. Dokument w syntetyczny sposób ujmuje najważniejsze ustalenia nauk fizycznych dotyczące zmiany klimatu. Przedstawia też 5 nowych, przykładowych scenariuszy emisji gazów cieplarnianych. Podsumowanie jest dostępne w języku polskim i adresowane przede wszystkim do decydentów.

Do streszczenia załączamy komunikat nr 05/2021 zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN.

O IPCC

IPCC (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change) to Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu. Dostarcza on naukowych informacji o globalnym ociepleniu. Publikuje obszerne raporty z wynikami badań prowadzonych przez uczonych z całego świata.

W sierpniu 2021 poznaliśmy pierwszą z trzech części 6 raportu IPCC. Liczy ona ponad 3800 stron, dlatego kluczowe wnioski zostały zebrane w załączonym podsumowaniu.

Eksperci w PAN

Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego działa przy prezesie PAN od kwietnia 2020. Zadaniem grupy jest doradztwo naukowe w zakresie osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej. Uczeni służą wsparciem merytorycznym w stworzeniu ambitnej polityki klimatycznej oraz planu transformacji w kierunku tzw. gospodarki zeroemisyjnej.

Przewodniczącym zespołu jest prof. Szymon Malinowski, członek PAN, fizyk atmosfery, który od lat popularyzuje wiedzę o klimacie. Ze strony kierownictwa PAN za współpracę odpowiada prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Akademii, hydrolog i hydrodynamik związany z Instytutem Geofizyki PAN.

Poznaj skład zespołu

Czytaj stanowiska zespołu

Tag

Załączniki

Powiadom znajomego