W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Wynalazki naukowców PAN docenione w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Jury przyznało nagrodę twórcom urządzenia Ventil. Aparat służy do niezależnej wentylacji płuc. Dzięki niemu można też podłączyć dwie osoby do jednego respiratora. Wyróżnienie dostali natomiast autorzy niezwykle czułej metody diagnostycznej. Dzięki niej „odcisk palca” analizowanej substancji można otrzymać już po kilkunastu sekundach.

Wyniki konkursu poznaliśmy 16 czerwca. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: przedsiębiorcom, naukowcom oraz wspólnym projektom nauki i biznesu.

Nagroda za urządzenie Ventil

W kategorii przeznaczonej dla badaczy nagrodę główną (100 tys. zł) zdobyli twórcy urządzenia Ventil z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie (IBIB PAN).

Naukowcy skonstruowali aparat z myślą o pacjentach, którzy potrzebują niezależnej wentylacji płuc (bo np. jedno jest patologicznie uszkodzone). Ventil pozwala też podłączyć dwóch pacjentów do jednego respiratora, co ma strategiczne znaczenie w sytuacjach takich jak pandemia.

  • Twórca technologii: prof. dr hab. inż. Marek Darowski
  • Kierownik pracowni, kierownik merytorycznym projektu: dr inż. Krzysztof Zieliński
  • Kierujący projektem: prof. dr hab. inż. Adam Liebert, dr hab. inż. Piotr Ładyżyński, prof. IBIB PAN

Wyróżnienie za platformę SERSitive

W kategorii przeznaczonej dla badaczy wyróżnienie (25 tys. zł) oraz nagrodę specjalną Ministra Edukacji i Nauki zdobyli naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie (IChF PAN).

Jury doceniło platformę SERSitive do tzw. powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana (SERS). Stosuje się ją do wielkoskalowej diagnostyki medycznej i badań biomedycznych. Graficzny wynik, czyli „odcisk palca” analizowanej substancji, można otrzymać już po kilkunastu sekundach.

  • Twórca projektu: prof. dr hab. Robert Hołyst
  • Kierujący projektem: prof. dr hab. Marcin Opałło

O konkursie

To już 23. edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości. Jego celem jest promocja najbardziej innowacyjnych wyrobów i technologii opracowanych w naszym kraju. W tym roku do oceny wpłynęło aż 219 projektów.

Wydarzenie organizują  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Katalog laureatów na stronie PARP

Źródło informacji: PARP, NCBiR

Tag

Powiadom znajomego