Warianty wirusa SARS-CoV-2. Wykład online już 12 maja
Czy aktualnie podawane szczepionki zapewniają skuteczną ochronę przed wszystkimi wariantami koronawirusa? Między innymi na to pytanie odpowie prof. Krzysztof Pyrć. Wirusolog będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”. Wydarzenie organizują Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.
Brytyjski, brazylijski, południowoafrykański, indyjski. Na świecie wciąż pojawiają się kolejne warianty koronawirusa. Wywołują niepokój i zwątpienie w możliwość szybkiego opanowania pandemii. Jednak to wciąż ten sam wirus SARS-CoV-2, chociaż – ewoluując – może stać się bardziej zaraźliwy lub skuteczniejszy w walce z naszym układem odpornościowym.
Okiem naukowca
O koronawirusie opowie już 12 maja (środa) prof. Krzysztof Pyrć. Spotkanie online rozpocznie się o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.
Uczestnicy dowiedzą się:
- skąd się biorą nowe warianty SARS-COV-2 i jak się je odkrywa;
- ile takich wariantów wykryto i czym się one od siebie różnią;
- które z nich są szczególnie niebezpieczne;
- czy aktualnie podawane szczepionki zapewniają skuteczną ochronę przed wszystkimi wariantami wirusa SARS-CoV-2.
O ekspercie
Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć to wirusolog i biolog molekularny. Specjalista w dziedzinie biologii zakażeń wirusowych, nowych metod diagnostycznych oraz nowych leków przeciwwirusowych. Lider grupy badawczej ViroGenetics w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Zrozumieć pandemię
Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność.
Poprzednie spotkania
- Dr hab. Tomasz Smiatacz – Szczepienia. Jak podjąć właściwą decyzję? (5 maja)
- Dr hab. Magdalena Rosińska – Epidemiologia przeciw COVID-19 (28 kwietnia)
- Prof. Jerzy Duszyński – Koronawirus na celowniku – spotkanie otwierające (21 kwietnia)
Zespół doradczy w PAN
Wszyscy wspomniani badacze są członkami zespołu ds. COVID-19, który działa w Akademii. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 14 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.