W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Warianty wirusa SARS-CoV-2. Wykład online już 12 maja

Czy aktualnie podawane szczepionki zapewniają skuteczną ochronę przed wszystkimi wariantami koronawirusa? Między innymi na to pytanie odpowie prof. Krzysztof Pyrć. Wirusolog będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”. Wydarzenie organizują Polska Akademia Nauk i  Centrum Nauki Kopernik.

Brytyjski, brazylijski, południowoafrykański, indyjski. Na świecie wciąż pojawiają się kolejne warianty koronawirusa. Wywołują niepokój i zwątpienie w możliwość szybkiego opanowania pandemii. Jednak to wciąż ten sam wirus SARS-CoV-2, chociaż – ewoluując – może stać się bardziej zaraźliwy lub skuteczniejszy w walce z naszym układem odpornościowym.

Okiem naukowca

O koronawirusie opowie już 12 maja (środa) prof. Krzysztof Pyrć. Spotkanie online rozpocznie się o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Uczestnicy dowiedzą się:

  • skąd się biorą nowe warianty SARS-COV-2 i jak się je odkrywa;
  • ile takich wariantów wykryto i czym się one od siebie różnią;
  • które z nich są szczególnie niebezpieczne;
  • czy aktualnie podawane szczepionki zapewniają skuteczną ochronę przed wszystkimi wariantami wirusa SARS-CoV-2.

O ekspercie

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć to wirusolog i biolog molekularny. Specjalista w dziedzinie biologii zakażeń wirusowych, nowych metod diagnostycznych oraz nowych leków przeciwwirusowych. Lider grupy badawczej ViroGenetics w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność.

Poprzednie spotkania

Zespół doradczy w PAN

Wszyscy wspomniani badacze są członkami zespołu ds. COVID-19, który działa w Akademii. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 14 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego