W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Prezes i wiceprezesi

Prezes PAN jest jednym z organów Akademii. Przewodniczy Zgromadzeniu Ogólnemu i pracom Prezydium PAN. Kieruje bieżącą działalnością Akademii w okresach pomiędzy posiedzeniami Prezydium. Reprezentuje PAN w kontaktach z jednostkami zewnętrznymi, w tym władzą ustawodawczą i wykonawczą.

Do kompetencji prezesa należy m.in. sprawowanie nadzoru nad jednostkami naukowymi oraz innymi jednostkami Akademii, a także koordynacja prac wydziałów PAN. Prezes może w razie potrzeby powoływać komisje i zespoły doradcze.

Prezes jest wybierany spośród członków Akademii przez Zgromadzenie Ogólne na czteroletnią kadencję (nie więcej niż dwie). Kandydatów zgłaszają członkowie krajowi wraz z pisemną, merytoryczną argumentacją. Wybór odbywa się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej ⅓ członków krajowych.

Zgromadzenie Ogólne wybiera również wiceprezesów (od trzech do pięciu). Kandydatów zgłasza prezes spośród członków krajowych reprezentujących odrębne specjalności naukowe.

Prezesa i wiceprezesów Akademii powołuje Prezes Rady Ministrów.

Tag

Powiadom znajomego