W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Stanowiska Rady Dyrektorów Jednostek Naukowych

Stanowisko Rady Dyrektorów Jednostek Naukowych Polskiej Akademii Nauk w sprawie idei powołania Narodowego Programu Kopernikańskiego (NPK)

Rada Dyrektorów wyraża zaniepokojenie ideą powołania Narodowego Programu Kopernikańskiego, która pojawiła się w przestrzeni publicznej.

NPK miałby powstać przy pominięciu istniejących struktur nauki w Polsce. Rada Dyrektorów wskazuje, że tworzenie nowych instytucji nie powinno odbywać się kosztem dotychczas istniejących. Konieczność sfinansowania działalności NPK, bez zwiększenia nakładów na naukę w Polsce, stworzyłaby ryzyko zmniejszenia finansowania pozostałych jednostek naukowych i obniżenia poziomu badań naukowych i rozwojowych w kraju.

Dodatkowo powołanie NPK wprowadziłoby nieprzejrzystość w systemie ewaluacji działalności naukowej, której zasady powinny być jednakowe dla wszystkich jednostek naukowych.

Rada Dyrektorów, reprezentująca wszystkie jednostki naukowe PAN, zgłasza gotowość udziału w dyskusjach nad kształtem struktur nauki w Polsce.

Stanowisko Rady Dyrektorów Jednostek Naukowych Polskiej Akademii Nauk w sprawie Krajowego Programu Odbudowy

Rada Dyrektorów wyraża zaniepokojenie z powodu braku na liście beneficjentów Krajowego Programy Odbudowy instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, które mają wyjątkowo bogaty i znaczący dorobek naukowy. Równość różnych podmiotów prowadzących badania i dydaktykę powinna być w każdym miejscu przestrzegana. Dlatego apelujemy o wprowadzenie instytutów naukowych PAN na listę beneficjantów programu.

Przewodniczący Rady Dyrektorów Jednostek Naukowych PAN
prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński

Stanowiska w załącznikach

Załączniki

Powiadom znajomego