W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Ponowne wykorzystanie informacji publicznej

Informacja sektora publicznego to każda treść, którą ma instytucja publiczna. Mogą to być dane statystyczne, papierowy dokument z archiwum, fotografia cyfrowa, komunikat prasowy itd.

Z takich materiałów korzystać może każdy, np. tworząc stronę internetową, usługę lub produkt (również w celach zarobkowych). Nazywa się to ponownym wykorzystywaniem – ponownym, bo cel obywatela jest inny niż pierwotny cel urzędu. Jak to działa?

Co zrobić

Zacznij od przejrzenia Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Polskiej Akademii Nauk (PAN). Możliwe, że znajdziesz tu od razu odpowiedzi na swoje pytania. Możesz też napisać do nas prośbę o udostępnienie informacji do ponownego wykorzystywania.

Pobierz wzór wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego (DOCX, 29 KB)

Dostarcz swój wniosek:

  • pocztą na adres: Polska Akademia Nauk, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa, skrytka pocztowa 24,
  • osobiście do naszej siedziby (adres jak wyżej, Sekretariat Kanclerza PAN, piętro 26, pokój 2608),
  • faxem pod nr +48 22 182 70 50,
  • mailem na adres kancelaria@pan.pl,
  • przez platformę e-PUAP (elektroniczna skrzynka podawcza (ESP) /PAN_W-wa/SkrytkaESP).

Ile będziesz czekać

Informacje do ponownego wykorzystywania dostaniesz:

  • od razu – jeśli mamy do niej bezpośredni dostęp (czyli możemy ją szybko przygotować),
  • do 14 dni od złożenia wniosku – jeśli potrzebujemy czasu, aby ją przygotować,
  • do 2 miesięcy – jeśli potrzebujemy więcej czasu, aby ją przygotować. Powiadomimy wówczas o powodach opóźnienia i podamy termin, do którego otrzymasz informację. Mamy na to 14 dni od dnia, w którym złożysz wniosek.

Warunki ponownego wykorzystania

Z uzyskanych informacji możesz korzystać na określonych zasadach. Przykładowo możemy zakazać modyfikacji danej treści lub wykorzystania jej w reklamie.

Kiedy nie uzyskasz informacji

Są sytuacje, kiedy możemy odmówić udostępnienia informacji. Tak się dzieje na przykład, gdy treści są niejawne lub stanowią tajemnicę przedsiębiorcy. Podobnie będzie, gdy materiały są objęte ochroną praw własności intelektualnej lub dotyczą działalności komercyjnej instytucji, a nie zadania publicznego.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. 2021, poz. 1641)
  • Decyzja nr 31/2022 Prezesa PAN z dnia 1 czerwca 2022 roku ws. wprowadzenia regulaminu udostępniania treści w Biuletynie Informacji Publicznej Polskiej Akademii Nauk

Tag

Powiadom znajomego