W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

O reformie PAN z łódzkim środowiskiem Akademii

„Wszelkie zmiany powinny służyć wzmocnieniu pozycji PAN na arenie krajowej i międzynarodowej. Stawiamy na powiązanie korporacji uczonych z instytutami, które będą silniej uczestniczyć w pracach Akademii” – mówił wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński podczas wizyty w Łodzi.

Gospodarzem spotkania był Oddział PAN w Łodzi. Konsultacje odbyły się 15 lutego 2022 w formule hybrydowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele i przedstawicielki środowiska Akademii z regionu.

Reforma PAN

Dyskusja dotyczyła projektu nowelizacji ustawy o PAN przyjętego w październiku 2021 przez Prezydium Akademii. Propozycję wypracował zespół doradczy kierowany przez prof. Pawła Rowińskiego. Celem jest wzmocnienie integralności całej Akademii, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki naukowe, a tym samym silniejszą pozycję globalną PAN.

Efekt synergii

Prof. Paweł Rowiński przybliżył założenia reformy łódzkiemu środowisku PAN. Jego zdaniem silny związek korporacji uczonych z instytutami jest kluczowy dla osiągnięcia synergii i efektywnego wykorzystania potencjału całej Akademii. Instytuty będą aktywniej brać udział w pracach korporacji, natomiast korporacja będzie miała możliwość eksperckiego monitorowania instytutów.

„Chcemy mieć zapisaną w ustawie autonomię PAN, podobnie jak mają to zagwarantowane uczelnie. Ponadto chcemy wzmocnić samodzielność naszych instytutów niezbędną do prowadzenia badań na najwyższym poziomie” – podkreślał prof. Paweł Rowiński.

Zmiana sposobu zarządzania

Projekt reformy dokładnie opisuje procesy decyzyjne w obrębie Akademii. Wprowadza nowe rozwiązania, w tym między innymi:

  • uproszczoną strukturę wydziałów,
  • Zgromadzenie Ogólne Instytutów Akademii,
  • więcej przedstawicieli instytutów w Prezydium PAN,
  • Radę Przewodniczących Komitetów PAN,
  • Międzynarodową Radę Akademii,
  • doprecyzowanie statusu członków seniorów PAN.

Edukacja i popularyzacja

Integralność PAN jako całości jest zapewniana przez silny związek zaawansowanych badań z edukacją. Dlatego projekt przewiduje tworzenie federacji szkół doktorskich. „Oprócz tego Akademia od lat angażuje się w popularyzację nauki i to zadanie powinno również zostać wpisane do nowej ustawy o PAN” – ocenił wiceprezes PAN. Przypomniał, że Akademia stanowi źródło rzetelnej wiedzy dla społeczeństwa i zabiera głos w sprawach istotnych dla opinii publicznej, takich jak COVID-19 czy zmiana klimatu.

Konsultacje regionalne

„Jesteśmy otwarci na dyskusję oraz wszelkie sugestie dotyczące projektu reformy PAN” – zapewnił prof. Paweł Rowiński podczas łódzkiego spotkania. Wspólnie z prezesem PAN prof. Jerzym Duszyńskim wręczył też nominację nowemu członkowi PAN z regionu, prof. Janowi Awrajcewiczowi (Politechnika Łódzka).

Wcześniej podobne konsultacje zorganizowano w oddziałach Akademii w:

  • Poznaniu (10 stycznia 2022),
  • Lublinie (13 grudnia 2021),
  • Olsztynie (4 listopada 2021).

Propozycje były też omawiane z Akademią Młodych Uczonych PAN (19 października 2021). Kolejne spotkanie odbędzie się w Katowicach 22 lutego 2022.

Zobacz także: Środowiskowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk 

Tag

Powiadom znajomego