W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Członkini AMU PAN z prestiżowym medalem Diraca

Dr hab. Katharina Boguslawski, członkini Akademii Młodych Uczonych PAN, otrzymała jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród naukowych. Medal Diraca trafia do wybitnych chemików obliczeniowych, którzy nie ukończyli 40. roku życia.

Badaczkę doceniono za opracowanie nowych metod chemii kwantowej dla stanów podstawowych i wzbudzonych silnie i słabo skorelowanych układów opartych na sieciach sensorowych.

O laureatce

Dr hab. Katharina Boguslawski pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest profesorem w Instytucie Fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. W 2019 roku została wybrana do Akademii Młodych Uczonych PAN, zrzeszającej utalentowanych badaczy i badaczki młodego pokolenia.

Dr hab. Katharina Boguslawski reprezentuje nauki ścisłe. Zajmuje się chemią kwantową. W swojej pracy badawczej łączy chemię, fizykę, matematykę i informatykę stosowaną. Ważną część jej dorobku stanowi wyrafinowane oprogramowanie komputerowe.

Badaczka rozwija nowe i unikatowe w skali światowej metody obliczeniowe, które pozwalają na modelowanie właściwości cząsteczek chemicznych o dużych rozmiarach. Takie modele teoretyczne są szczególnie pomocne podczas syntezy nowych substancji.

Dr hab. Katharina Boguslawski była stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymała m.in. grant Sonata BIS (od Narodowego Centrum Nauki) na założenie własnej grupy badawczej, a także grant MSCA-IF-EF przyznawany przez Komisję Europejską.

O medalu Diraca

Medal Diraca przyznaje co roku Światowe Stowarzyszenie Chemii Teoretycznej i Obliczeniowej (ang. World Association of Theoretical and Computational Chemists, WATOC). Nagroda trafia do wybitnych chemików obliczeniowych, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Po raz pierwszy wręczono ją w 1998 roku.

Źródło informacji: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Tag

Powiadom znajomego