W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Nauka i komunikacja naukowa w pandemii COVID-19

Za nami 20 spotkań z serii „Koronawirus na celowniku”. Przez 9 miesięcy naukowczynie i naukowcy odpowiadali na pytania internautów dotyczące pandemii. Czas na ostatni odcinek podsumowujący nasz cykl. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Spotkanie online odbędzie się 8 grudnia (środa) o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

W dyskusji wezmą udział:

  • członkowie działającego w PAN zespołu ds. COVID-19 – prof. Jerzy Duszyński, prof. Krzysztof Pyrć i dr Anna Plater-Zyberk;
  • przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik – Robert Firmhofer i Irena Cieślińska.

Temat spotkania

Paneliści odpowiedzą na następujące pytania:

  • jak żyć w świecie z koronawirusem,
  • kiedy skończy się pandemia,
  • czy wirus da się całkowicie wyeliminować,
  • czym wariant Omikron różni się od wcześniejszych wariantów,
  • jaka powinna być rola nauki i komunikacji naukowej w pandemii,
  • czy ufamy instytucjom naukowym?

Widzowie będą mogli zadawać ekspertom pytania na czacie.

Zobacz wszystkie odcinki z serii „Koronawirus na celowniku”

O ekspertach

Prof. dr hab. Jerzy Duszyński – prezes Polskiej Akademii Nauk, biochemik. Dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego w Warszawie (2003–2008). Krajowy delegat do prac BioMedSciences European Strategy Forum for Research Infrastructures (2005–2009) oraz do Globalnego Forum Naukowego OECD (od 2007 r.). Członek Akademia Europaea w Londynie (od 2012) oraz Rady Nadzorczej Institute for Research in Biomedicine w Barcelonie (od 2013). Przewodniczący zespołu ds. COVID-19 w PAN.

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć – wirusolog i biolog molekularny. Specjalista w dziedzinie biologii zakażeń wirusowych, nowych metod diagnostycznych oraz nowych leków przeciwwirusowych. Lider grupy badawczej ViroGenetics w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastępca przewodniczącego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Dr Anna Plater-Zyberk – językoznawczyni i antropolożka, ekspertka w dziedzinie współpracy międzynarodowej w nauce. Stworzyła zespół i pierwsze międzynarodowe programy Narodowego Centrum Nauki. Koordynatorka współpracy z zagranicą w Polskiej Akademii Nauk (od 2017). Członkini i sekretarz zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Robert Firmhofer – współtwórca i dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Centrów i Muzeów Nauki ECSITE (od 2008), Amerykańskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Technologii ASTC (od 2017), a także Rady Upowszechniania Nauki PAN. Laureat nagrody im. Hugona Steinhausa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie komunikacji naukowej (1998). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012) oraz francuskim Narodowym Orderem Zasługi Ordre national du Mérite (2014).

Irena Cieślińska – dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik. Z wykształcenia fizyk matematyczny. Była redaktorka naczelna miesięcznika „Wiedza i Życie” i pracowniczka dydaktyczno-naukowa w Katedrze Metod Matematycznych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka nagrody w konkursie im. Karola Sabatha na najlepszy tekst popularnonaukowy (2009).

Zespół doradczy w PAN

Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 25 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego