Komu zagraża czwarta fala COVID-19
Zapowiadana czwarta fala pandemii stała się faktem, choć jej dynamika wydaje się mniej gwałtowna niż w przypadku dwóch poprzednich fal. O wpływie szczepień na obecną sytuację epidemiczną w Polsce opowie 3 listopada (środa) dr hab. Tomasz Smiatacz na kolejnym spotkaniu online z cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.
Pod koniec października liczba dziennych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 przekroczyła w naszym kraju dziewięć tysięcy. Dzięki programowi powszechnych szczepień dziś na COVID-19 choruje i umiera mniej osób niż w czasie poprzednich fal. Jednak dominujący obecnie wariant wirusa Delta jest bardziej zakaźny i odporniejszy na szczepionki. Nie wiadomo więc, czy wkrótce statystki zachorowań znacznie się nie pogorszą. Tym bardziej, że obowiązujące dzisiaj zasady dotyczące kontaktów społecznych nie są zbyt restrykcyjne (otwarte szkoły, uczelnie, obiekty sportowe, gastronomiczne itp.).
O spotkaniu
Na spotkaniu online widzowie dowiedzą się:
- jaka obecnie jest sytuacja epidemiczna w Polsce,
- jak będzie wyglądał szczyt czwartej fali i kiedy nastąpi,
- co zrobić, by ograniczyć transmisję wirusa SARS-CoV-2 i zmniejszyć liczbę zakażeń,
- jaki jest przebieg COVID-19 u osób zaszczepionych, a jaki u niezaszczepionych,
- jaka jest śmiertelność w obu tych grupach,
- dlaczego na szczepienie nigdy nie jest za późno.
Spotkanie „Komu zagraża czwarta fala – wpływ szczepień na obecną sytuację epidemiczną w Polsce” z udziałem dr. hab. Tomasza Smiatacza będzie można oglądać 3 listopada o godz. 19.00 w serwisie YouTube. Można także dołączyć do wydarzenia na Facebooku.
O ekspercie
Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych i zakaźnych. Adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prorektor ds. studenckich na tym uniwersytecie. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Członek interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Zrozumieć pandemię
Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Naukowczynie i naukowcy opowiadają w przystępny sposób o najnowszych wynikach badań. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.
Zespół doradczy w PAN
Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 23 szczegółowe stanowiska. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.
Dowiedz się więcej o zespole