W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Debata komitetów PAN o lasach

Przyszłość i funkcje lasów w kontekście zmian klimatycznych i ochrony bioróżnorodności. To temat debaty komitetów PAN, która odbędzie się 3 listopada (w formule hybrydowej). Rejestracja uczestników ruszyła 27 października. Zapraszamy do zapisów.

Wydarzenie organizują Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN (KBŚiE) oraz Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN (KNLiTD). Hybrydowa formuła pozwala połączyć tradycyjne spotkanie z aktywnością online.

Debata rozpocznie się 3 listopada (środa) o godz. 11.00 w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72). Z prelegentami będziemy się też łączyć za pośrednictwem platformy Zoom. Link do webinaru udostępnimy wszystkim zarejestrowanym uczestnikom. Zapisz się na wydarzenie.

W dyskusji o lasach wezmą udział przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych. Pozwoli to na wymianę wiedzy i doświadczeń, a także budowanie relacji między ekspertami o różnych specjalizacjach.

PROGRAM DEBATY

Przyszłość i funkcje lasów w kontekście zmian klimatycznych i ochrony bioróżnorodności

11.00 Otwarcie debaty

wiceprezes PAN prof. Romuald Zabielski, prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (KNLiTD), prof. Krzysztof Spalik (KBŚiE)

11.00-13.10 Sesja 1 (referaty wprowadzające)

prowadzący sesję: prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, prof. Krzysztof Spalik

  • Czy można pogodzić gospodarkę leśną z ochroną przyrody? – prof. Jan Holeksa (KNLiTD)
  • Zamieranie drzew, rozpad drzewostanu, reorganizacja ekosystemu. Co dzieje się w lasach pod wpływem naturalnych zaburzeń? – prof. Jerzy Szwagrzyk (KBŚiE)
  • Zamieranie lasów jako problem globalny – prof. Jarosław Socha (KNLiTD)
  • Gospodarka leśna a ochrona przyrody: antagonizm czy komplementarność lub synergizm? – prof. Bogdan Jaroszewicz (KBŚiE)
  • Gospodarka leśna a różnorodność biologiczna lasów – prof. Andrzej M. Jagodziński (KNLiTD)
  • Lasy dla klimatu. Gradientowe podejście do eksploatacji zamiast paradygmatu lasu wielofunkcyjnego – prof. Jan Kozłowski (KBŚiE)

13.10-14.00 Lunch

14.00-16.00 Sesja 2 (debata)

przedstawienie zasad debaty: prof. Romuald Zabielski
prowadzący debatę: prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, prof. Krzysztof Spalik
uczestnicy debaty:

  • Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN: dr hab. Anna Orczewska, dr hab. Marta Wrzosek, dr hab. inż. Rafał Kowalczyk i prof. Jerzy Szwagrzyk
  • Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN: prof. Bogdan Brzeziecki, prof. Stanisław Małek, prof. Stanisław Miścicki i prof. Maciej Skorupski

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk

Tag

Powiadom znajomego