W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Akademia Młodych Uczonych świętuje swoje 10-lecie

„AMU jest silna siłą swoich członków, ich autorytetem naukowym, ale też chęcią do działania społecznego” – podkreślał przewodniczący Akademii Młodych Uczonych dr hab. Karol Palka podczas jubileuszu 7 października w Warszawie.

W Pałacu Staszica zebrali się byli i obecni członkowie Akademii Młodych Uczonych. Podsumowali dziesięcioletni dorobek instytucji.

„O ile głos pojedynczego naukowca jest słabo słyszalny, o tyle dzięki AMU możemy więcej. AMU zabiera mocny i niezależny głos w wielu sprawach. Czasami zdanie młodych uczonych nieco różni się od opinii dojrzałych akademików, ale to też jest potrzebne” – przekonywał dr hab. Karol Palka. Jego zdaniem ważne jest to, by wzmocnić Akademię Młodych Uczonych w strukturach korporacyjnych Polskiej Akademii Nauk.

Znaczenie AMU

„Akademia Młodych Uczonych jest nadzwyczaj ważna dla systemu polskiej nauki. Nadaliście sens tej instytucji. Jesteście rozpoznawalnym i ważnym ciałem nie tylko dla Polskiej Akademii Nauk” – zwrócił się do społeczności AMU prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Jako szczególnie cenne wymienił zaangażowanie AMU w przygotowanie opinii o reformie PAN oraz promowanie konferencji Polish Scientific Network. „Bardzo dziękuję środowisku i kierownictwu Akademii Młodych Uczonych. Proszę, żebyście utrzymywali taką kreatywność, otwartość i zadziorność, bo to jest wspaniała cecha młodości” – dodał prof. Duszyński.

Wspólnota młodych uczonych

Członkowie AMU podkreślali, że cenią sobie możliwość wspólnego działania na rzecz nauki. „Akademia Młodych Uczonych jest dla mnie czymś wyjątkowym. Poznałam tu fantastycznych specjalistów z różnych dziedzin. Członkowie AMU pełnią swoje funkcje społecznie. Angażujemy się, bo chcemy i lubimy to robić. Zależy nam na tym, aby przyciągać młodych ludzi do nauki, dlatego stawiamy m.in. na popularyzację” – zaznaczyła dr hab. Monika Kwoka, zastępczyni przewodniczącego AMU.

O AMU

Akademia Młodych Uczonych powstała w 2010 roku. Jest częścią struktur korporacyjnych Polskiej Akademii Nauk. Zrzesza utalentowanych badaczy i badaczki młodego pokolenia. Zabiera głos w sprawach istotnych dla nauki i szkolnictwa wyższego, aktywizuje środowisko młodych uczonych i popularyzuje wiedzę.

Członków AMU wybiera Zgromadzenie Ogólne PAN spośród kandydatek i kandydatów, którzy nie ukończyli 38. roku życia i posiadają co najmniej stopień naukowy doktora. Kadencja trwa 5 lat, bez możliwości ponownego wyboru. Aktualnie AMU liczy 32 członków i członkiń.

Formalnie 10-lecie Akademii Młodych Uczonych przypadało w 2020 roku. Z powodu pandemii COVID-19 obchody przesunięto na jesień 2021.

Dowiedz się więcej o AMU

Tag

Powiadom znajomego