W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

W poszukiwaniu leku na COVID-19

25 sierpnia (środa) naszym gościem będzie prof. Krzysztof Tomasiewicz. Opowie o pracach nad lekiem bazującym na osoczu ozdrowieńców. To już kolejne spotkanie online w ramach edukacyjnego cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Poszukiwanie leku na COVID-19

Od początku pandemii lekarze i naukowcy poszukują skutecznego leku na COVID-19. Badania toczyły się w dwóch kierunkach:

  • próby zastosowania leków wykorzystywanych w leczeniu innych chorób,
  • próby stworzenia nowych preparatów lub opracowania nowych koncepcji leczenia.

Przebadano tysiące już istniejących preparatów, z których zaledwie kilka zostało warunkowo dopuszczonych do stosowania terapeutycznego. Po przeprowadzeniu badań na dużych grupach pacjentów okazywało się, że albo nie mają one istotnego wpływu na łagodzenie przebiegu choroby (jak chlorochina, azytromycyna, lopinavir/ritonavir), albo mogą być zastosowane tylko na określonym etapie choroby, nie wpływając na przebieg procesu infekcyjnego (tocilizumab).

Już na wczesnym etapie pandemii prowadzone były próby zastosowania tzw. osocza ozdrowieńców. Zawiera ono przeciwciała wytworzone przez organizm pacjentów, którzy pokonali chorobę (ozdrowieńców), i może być podane pacjentom, których organizm jeszcze ich nie wytworzył w trakcie choroby. Wyniki badań były często sprzeczne, a bardzo ważna jest konieczność podania osocza w odpowiednim czasie. Osocze może zawierać różne miano przeciwciał i jego zastosowanie może spotykać się z pewnymi ograniczeniami, stąd próba stworzenia wystandaryzowanego i bezpiecznego preparatu swoistych immunoglobulin.

Spotkanie online

O szczegółach opowie już 25 sierpnia (środa) prof. Krzysztof Tomasiewicz. Spotkanie „W poszukiwaniu leku na COVID-19” będzie można oglądać od godz. 19.00 w serwisie YouTube. Warto także dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

O ekspercie

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz jest lekarzem, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem. Profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Członek Rady Medycznej ds. COVID-19 działającej przy Prezesie Rady Ministrów. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Redaktor naczelny Clinical and Experimental Hepatology. Szef zespołu prowadzącego badania kliniczne nad lekiem na COVID-19 (uczestnikami projektu są: Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz firma biotechnologiczna Biomed-Lublin S.A.).

W maju 2021 roku otrzymał od ministra zdrowia honorową odznakę Za zasługi dla Ochrony Zdrowia, a w lipcu 2021 Złoty Krzyż Zasługi.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę naukowczynie i naukowcy opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.

Zespół doradczy w PAN

Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 19 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego