W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Nowe kierunki współpracy polskiej i ukraińskiej akademii nauk

Wspólne ekspedycje naukowe i udział w międzynarodowych projektach, a także wymiana uczonych i informacji. Tak w latach 2022-2024 będą działać Polska Akademia Nauk (PAN) i Narodowa Akademia Nauki Ukrainy (NANU). Wszystko dzięki nowemu protokołowi do porozumienia o współpracy naukowej.

Dokument podpisali 11 sierpnia 2021 roku w Kijowie prezes PAN prof. Jerzy Duszyński i prezydent NANU prof. Anatolij Zagorodnij.

Nowe kierunki działań

Do 20 młodych uczonych z Ukrainy, którzy nie ukończyli 35. roku życia, przyjedzie do jednostek PAN na miesięczne wizyty naukowe. Zaplanowano też wsparcie dla wspólnego udziału w programach i grantach Unii Europejskiej oraz innych projektach międzynarodowych.

PAN i NANU zawarły pierwsze porozumienie o współpracy w 1997 roku. Sierpniowy protokół wyznacza nowe kierunki działań.

Wizyta na Ukrainie

Podczas wizyty w Kijowie prezes PAN prof. Jerzy Duszyński rozmawiał o polsko-ukraińskiej współpracy naukowej z ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej Bartoszem Cichockim.

Spotkał się również z:

  • dyrektorem ukraińskiego Instytutu Biologii Molekularnej prof. Michaiłem Tukaczem,
  • prof. Igorem Browczenko z Instytutu Problemów Maszyn i Systemów Matematycznych,
  • przewodniczącym komitetu ds. polityki zagranicznej i współpracy międzyparlamentarnej Rady Najwyższej Ukrainy Oleksandrem Merezko.

Odwiedził też Instytut Fizjologii im. Bohomolca.

Tag

Powiadom znajomego