W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Naukowo o COVID-19 i PIMS u dzieci

PIMS to rzadkie i groźne powikłanie związane z COVID-19. Występuje u dzieci. Ma objawy podobne do infekcji, ale nie jest chorobą zakaźną. Przebieg może być bardzo ciężki, dlatego ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie w szpitalu. O szczegółach opowiedzą 28 lipca (środa) badaczki monitorujące PIMS w Polsce. To już kolejne spotkanie online w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Czy jest PIMS

PIMS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19 (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome). Ta rzadka, lecz groźna choroba występuje u dzieci kilka tygodni po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Lekarze wykryli ją już na samym początku pandemii w kwietniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

U dzieci pojawiają się objawy takie jak gorączka, ból brzucha z biegunką i nudnościami, wysypka, zapalenie spojówek. To sprawia, że trudno odróżnić PIMS od zwykłej infekcji. Jednak badania kliniczne dowodzą, że rozwój zespołu pocovidowego powoduje poważne powikłania (m.in. w obrębie układu sercowo-naczyniowego). Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie szpitalne.

PIMS w Polsce

Pierwsze przypadki PIMS w Polsce zaobserwowano w maju 2020 roku. Wtedy grupa lekarzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zainicjowała projekt badawczy MOIS-CoR (ang. Multiorgan Inflammatory Syndrome COVID-19 Related).

Jego celem jest poznanie nowej choroby i opracowanie metod leczenia. Eksperci prowadzą też krajowy rejestr zachorowań na PIMS. W pracach bierze udział zespół naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, którym kieruje dr Catherine Suski-Grabowski.

Spotkaj się online z badaczkami

Zapraszamy na spotkanie online z koordynatorkami badań MOIS-CoR w Polsce dr Kamilą Ludwikowską i dr Magdalena Okarską-Napierałą. Spotkanie poprowadzi dr Aneta Afelt. Transmisję online udostępnimy 28 lipca (środa) o godz. 19.00 w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

O ekspertkach

Dr Aneta Afelt – specjalistka w dziedzinie geografii zdrowia. Konsultantka ds. COVID-19 przy Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych (ERC). Członkini interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Zajmuje się analizą sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie.  

Dr n. med. Kamila Ludwikowska – pediatra z doświadczeniem klinicznym i naukowym w dziedzinie chorób zakaźnych dziecięcych i wakcynologii. Lekarka i nauczycielka akademicka w Klinice i Katedrze Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Współtwórczyni i koordynatorka Ogólnopolskiego Rejestru Chorób Zapalnych u Dzieci – Badanie MOIS-CoR. Członkini European Society for Paediatric Infectious Diseases, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego.

Dr n. med. Magdalena Okarska-Napierała – pediatra, pracuje w Klinice Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Współtwórczyni i koordynatorka Ogólnopolskiego Rejestru Chorób Zapalnych u Dzieci – Badanie MOIS-CoR. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Autorska licznych publikacji w dziedzinie pediatrii chorób zakaźnych. Członkini European Society for Paediatric Infectious Diseases i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.

Zespół doradczy w PAN

Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 17 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego