W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Szczepionki mRNA w walce z pandemią

Jak powstały i jak działają szczepionki mRNA przeciwko COVID-19? Opowie o tym już 14 lipca (środa) prof. Jacek Jemielity podczas kolejnego spotkania online z cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Szczepionki oparte na mRNA (BioNTech/Pfizer, Moderna) pojawiły się już pół roku temu. Wciąż jednak budzą kontrowersje wśród części społeczeństwa. Ich twórcom niesłusznie zarzuca się zbytni pośpiech i brak staranności w badaniach laboratoryjnych oraz testach klinicznych.

Tymczasem prace nad opracowaniem technologii terapeutycznych wykorzystujących mRNA trwają od ponad 20 lat. Pandemia tylko je przyspieszyła. Dzięki współpracy naukowców i naukowczyń z całego świata ludzkość dysponuje dzisiaj skuteczną bronią przeciw COVID-19. Może także rozwijać nowoczesne metody immunoterapii genowej i stosować je do walki z innymi chorobami, np. nowotworami.

Okiem eksperta

Temat przybliży 14 lipca (środa) prof. Jacek Jemielity. Na spotkanie online zapraszamy o godz. 19.00. Będziemy je transmitować w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Uczestnicy dowiedzą się:

  • jak powstały i jak działają szczepionki mRNA przeciwko COVID-19;
  • w jaki sposób mRNA zawarty w szczepionce aktywuje układ immunologiczny;
  • co to jest burza cytokinowa i czy po podaniu szczepionki mRNA jest ryzyko jej wystąpienia;
  • dlaczego szczepionki mRNA są bezpieczne;
  • czy brak odczynów poszczepiennych świadczy o niedziałaniu szczepionki mRNA;
  • czy szczepionki mRNA są skuteczne na nowe warianty koronawirusa;
  • jaki potencjał, wykraczający poza terapie przeciwwirusowe, ma technologia mRNA.

O ekspercie

Prof. dr hab. Jacek Jemielity jest biochemikiem. Kierownik Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalista w dziedzinie syntezy i modyfikacji nukleotydów i kwasów nukleinowych. Twórca metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych.

Autor ponad 130 publikacji naukowych oraz 9 patentów i  zgłoszeń patentowych wykorzystywanych w badaniach klinicznych nad przeciwnowotworowymi szczepionkami mRNA. Współtwórca i prezes spółki ExploRNA Therapeutics, spin-offu przy Uniwersytecie Warszawskim. Nominowany do European Inventor Award 2018.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.

Zespół doradczy w PAN

Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 16 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego