W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Psychologiczne źródła niechęci do szczepień przeciw COVID-19

Dlaczego ludzie odmawiają szczepienia lub wahają się je przyjąć? Jakie są społeczne konsekwencje tego zjawiska? Co zrobić, by mu zapobiegać? Szczegóły przybliży 30 czerwca (środa) psycholożka prof. Małgorzata Kossowska podczas kolejnego spotkania online z cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Po roku pandemii

Pandemia koronawirusa to zupełnie nowa sytuacja egzystencjalna. Bo oto pojawił się wróg totalny, niszczący każdą sferę naszego życia – indywidualną, gospodarczą, społeczną. Spustoszenia były ogromne. Wydawało się, że wynalezienie szczepionki będzie przełomem, na który wszyscy czekają.

Jednak po pierwszym, dynamicznym okresie, tempo szczepień zaczęło spadać. I to mimo w miarę sprawnej organizacji Narodowego Programu Szczepień oraz dużego zaangażowania świata nauki i medycyny w jego propagowanie.

Wygląda na to, że osoby przekonane już się zaszczepiły (przynajmniej pierwszą dawką). Pozostali jednak sceptycy. Problem w tym, że stanowią oni ok. 30% społeczeństwa. Jeśli ten sceptycyzm nie zostanie przełamy i ci, którzy szczepić się nie chcą, swoich decyzji nie zmienią, perspektywa osiągnięcia odporności populacyjnej przesunie się w niewiadomą przyszłość. A wraz z nią perspektywa powrotu do normalności.

Okiem eksperta

Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek przeciw COVID-19 zostały potwierdzone rzetelnymi badaniami naukowymi. Zakres i odsetek tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych nie odbiega od normy. Przykład choćby Izraela pokazuje, że dzięki masowym szczepieniom można zaledwie w pół roku skutecznie zdławić epidemię. Dlaczego więc tyle osób pozostaje nieprzekonanych?

Temat przybliży prof. Małgorzata Kossowska. Na spotkanie online zapraszamy 30 czerwca (środa) o godz. 19.00. Będziemy je transmitować w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Uczestnicy dowiedzą się:

  • z jakich powodów ludzie odmawiają szczepienia lub wahają się je przyjąć;
  • jakie są społeczne konsekwencje odmowy zaszczepienia siebie i najbliższych;
  • co zrobić, by przeciwdziałać częstemu zjawisku odmawiania szczepień;
  • czy Narodowa Loteria Szczepień przekona niezdecydowanych i wahających się;
  • jaką rolę w podejmowaniu decyzji o szczepieniu odgrywają autorytety;
  • jak ruchy antyszczepionkowe, fake newsy i teorie spiskowe wpływają na stosunek do szczepień.

O ekspercie

Prof. dr hab. Małgorzata Kossowska jest psycholożką. Kieruje Zakładem Psychologii Społecznej i Center for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada procesy poznawcze i motywacyjne leżące u podłoża złożonych zjawisk społecznych (radykalnych przekonań ideologicznych, uprzedzeń, konfliktów społecznych).

Współautorka książki „Człowiek w obliczu pandemii” (2020). Członkini interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.

Zespół doradczy w PAN

Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 16 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego