W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Orzeł stulecia „Rzeczpospolitej” dla Polskiej Akademii Nauk

Statuetkę odebrał 25 czerwca prezes PAN prof. Jerzy Duszyński podczas uroczystej gali w Krakowie. Kapituła doceniła też prof. Henryka Skarżyńskiego, członka Akademii. Orły stulecia to jubileuszowe wyróżnienia „Rzeczpospolitej”, najstarszego działającego polskiego dziennika.

Statuetka dla PAN

W kategorii „instytucja nauki” zwyciężyła Polska Akademia Nauk – „pierwsza i najważniejsza instytucja nauki w Polsce”, jak wyraził się w laudacji redaktor naczelny Bogusław Chrabota.

Kapituła podkreślała osiągnięcia i międzynarodowe znaczenie PAN: „Powiązana sieciami współpracy z najważniejszymi placówkami naukowymi na świecie, takimi jak CERN i NASA. Przez jej szeregi przewinęły się w ciągu 70 lat tysiące naukowców, w tym najgłośniejsze nazwiska polskich uczonych”.

Orzeł dla członka PAN

W kategorii „nauka” nagrodę otrzymał prof. Henryk Skarżyński, członek korespondent Akademii, światowej sławy otochirurg. Uczony specjalizuje się w leczeniu słuchu, przeprowadził wiele pionierskich zabiegów.

To dzięki niemu Polska przoduje na świecie w liczbie operacji poprawiających słuch. Prof. Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

100 lat „Rzeczpospolitej”

Stulecie gazety przypadało w 2020 roku, jednak z powodu pandemii obchody odbyły się dopiero teraz w Operze Krakowskiej. W rocznicę założenia gazety redakcja przyznała nagrody wybitnym ludziom kultury, nauki i sportu, filantropom oraz zasłużonym instytucjom.

Oprócz PAN statuetki otrzymali: Andrzej Stasiuk, Agata Kulesza, Janusz Gajos, Zbigniew Preisner, Narodowy Stary Teatr, Anna Dymna, Caritas Polska, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Grupa LOTOS, Wisła Kraków, Agnieszka Radwańska, Adam Małysz.

Źródło informacji: Rzeczpospolita 

Tag

Powiadom znajomego