Jak wygląda leczenie w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19
W jaki sposób wirus SARS-CoV-2 niszczy płuca? Kiedy można zastosować respirator? Na czym polega terapia ECMO? Na pytania odpowie już 23 czerwca (środa) prof. Mirosław Czuczwar. To kolejne spotkanie online w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.
SARS-CoV-2 to wirus wyjątkowo zdradliwy. Choroba, którą wywołuje, u zdecydowanej większości zakażonych nie przebiega ciężko. Czasem objawy trudno odróżnić od objawów zwykłego przeziębienia czy grypy. Jednak u ok. 5% chorych wirus atakuje pęcherzyki płucne. Powoduje obustronne zapalenie płuc i ostrą niewydolność oddechową.
Ci pacjenci i pacjentki trafiają do szpitali na oddział intensywnej terapii, gdzie rozpoczyna się walka o życie. Czasem wystarczy respirator oraz leki wspierające (antywirusowe, przeciwzapalne). Z taką pomocą organizm poradzi sobie z infekcją. W najcięższych przypadkach, gdy respirator już nie pomaga, konieczne jest zastosowanie tzw. pozaustrojowego natleniania krwi – ECMO (od ang. Extra Corporeal Membrane Oxygenation). Umożliwia ono regenerację płuc i pozwala na kontynuowanie terapii.
Najlepsza broń w walce z COVID-19
Niestety, aktualnie nie ma innych sposobów leczenia ciężkiej postaci COVID-19. Stosowane środki farmakologiczne albo nie mają potwierdzonej skuteczności (amantadyna, remdesivir), albo mogą powodować groźne dla życia powikłania kardiologiczne, np. zaburzenia rytmu serca (chlorochina, azytromycyna). Dlatego – dopóki nie powstanie skuteczny lek – najlepszą bronią w walce z koronawirusem jest profilaktyka, a przede wszystkim szczepienia ochronne, które całkowicie zabezpieczają przed ciężkim przebiegiem COVID-19.
Okiem eksperta
Temat przybliży już 23 czerwca (środa) prof. Mirosław Czuczwar. Spotkanie online „Leczenie w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19” rozpocznie się o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.
Uczestnicy poznają odpowiedzi na następujące pytania.
- W jaki sposób wirus SARS-CoV-2 niszczy płuca?
- Jakie są objawy ciężkiego zakażenia koronawirusem?
- Do czego służy respirator i kiedy można go stosować?
- Na czym polega terapia ECMO?
O ekspercie
Prof. dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar jest lekarzem. Specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Kierownik II Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zrozumieć pandemię
Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.
Zespół doradczy w PAN
Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 15 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.