W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Rzetelnie o testach na COVID-19

Czy testy sprzedawane w supermarketach są skuteczne? Dlaczego ważne jest badanie bezobjawowych nosicieli? Czym różnią się testy genetyczne od antygenowych? Na pytania odpowie już 9 czerwca (środa) dr Paweł Zmora podczas kolejnego spotkania z cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Od początku pandemii naukowczynie i naukowcy zwracali uwagę na konieczność wykonywania powszechnych testów na obecność SARS-CoV-2. Wyniki pozwalają przede wszystkim na ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu. Dostarczają również informacji o ogólnej skali zakażeń i umożliwiają precyzyjne modelowanie rozwoju epidemii.

Czemu choroba przebiega tak różnie

Dane uzyskiwane w wyniku powszechnego testowania są wykorzystywane w zaawansowanych badaniach nad samym wirusem SARS-CoV-2 oraz mechanizmami różnego przebiegu choroby COVID-19. To właśnie te badania mogą dać odpowiedzi, dlaczego niektórzy chorobę przechodzą lekko, a inni trafiają do szpitali z zagrożeniem życia.

Czy to kwestia dobrych genów odziedziczonych po przodkach, czy raczej odporność zyskana dzięki przebytym wcześniej infekcjom grypopodobnym? To zagadnienia kluczowe dla badań nad molekularnymi testami predyspozycji do bezobjawowego/ciężkiego przebiegu COVID-19. Dlatego mimo trwającej akcji szczepień i rosnącej z tygodnia na tydzień liczby osób zaszczepionych, testowanie wciąż pozostaje ważnym narzędziem w walce z pandemią.

Okiem naukowca

O testach opowie już  9 czerwca (środa) dr Paweł Zmora. Spotkanie online rozpocznie się o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Uczestnicy poznają odpowiedzi na następujące pytania:

 • dlaczego ważne jest badanie bezobjawowych nosicieli,
 • czym różnią się testy genetyczne od antygenowych,
 • do czego mogą się przydać przesiewowe testy serologiczne,
 • czy testy sprzedawane w supermarketach są skuteczne,
 • czy używane obecnie testy laboratoryjne wykrywają nowe warianty SARS-CoV-2.

O ekspercie

Dr Paweł Zmora jest wirusologiem i biologiem molekularnym. Adiunkt w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Członek słynnej Wirusowej Grupy Wsparcia, która w sierpniu 2020 roku opracowała pierwszy polski test genetyczny wykrywający obecność SARS-CoV-2 (MediPAN - COVID). Kierownik finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki projektu „TMPRSS2 – potencjalny cel dla nowych leków oraz wyznacznik przebiegu COVID-19”.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność.

Poprzednie spotkania

Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale PAN w serwisie YouTube.

 • Dr Wojciech Paczos – Gospodarcze lekcje z pandemii (26 maja)
 • Dr Aneta Afelt – Od nietoperzy w Azji do COVID-19 (19 maja)
 • Prof. Krzysztof Pyrć – Warianty wirusa SARS-CoV-2 (12 maja)
 • Dr hab. Tomasz Smiatacz – Szczepienia. Jak podjąć właściwą decyzję? (5 maja)
 • Dr hab. Magdalena Rosińska – Epidemiologia przeciw COVID-19 (28 kwietnia)
 • Prof. Jerzy Duszyński – Koronawirus na celowniku – spotkanie otwierające (21 kwietnia)

Zespół doradczy w PAN

Warto przypomnieć, że przy prezesie Polskiej Akademii Nauk działa interdyscyplinarny zespół ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 15 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego