W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Prof. Przemysław Urbańczyk dyrektorem instytutu PIASt

Prezes PAN powierzył mu funkcję z dniem 1 czerwca 2021 roku. Kadencja potrwa 4 lata. Zgodnie z procedurami kandydata wyłoniła komisja konkursowa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Ogłoszenie o konkursie i zawiadomienie o wyborze

O dyrektorze

Przemysław Urbańczyk kieruje instytutem PIASt od 2017 roku. Profesor zwyczajny w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN.

Zainteresowania badawcze:

  • archeologia i historia wczesnego średniowiecza Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, Skandynawii i wysp północnego Atlantyku;
  • teoria badań archeologicznych;
  • historia archeologii;
  • metodyka prac wykopaliskowych.

Ma na koncie ok. 400 publikacji, w tym 12 książek monograficznych. Zredagował kilkanaście tomów wieloautorskich. Jest redaktorem zaplanowanej na 18 tomów serii „Origines Polonorum” i 5-tomowej serii „The Past Societies. Polish Lands from the First Evidence of Human Presence to the Early Middle Ages”.

O jednostce

Polski Instytut Studiów Zaawansowanych (PIASt) działa w strukturach Polskiej Akademii Nauk (PAN) od 2017 roku. Jest atrakcyjnym miejscem pracy dla uczonych z całego świata. Promuje wymianę naukową oraz intelektualną.

Wyłania stypendystów, którzy przyjeżdżają do Polski i poświęcają się pracy badawczej. Są oni zwolnieni z obowiązków administracyjnych i dydaktycznych – zajmują się wyłącznie swoimi projektami. W ten sposób powstaje międzynarodowa wspólnota utalentowanych uczonych, która wspiera rozwój wiedzy i innowacji.

PIASt skupia się na naukach humanistycznych i społecznych. Jest też otwarty na projekty przekrojowe w ujęciu interdyscyplinarnym.

Zobacz także:

Tag

Powiadom znajomego