Gospodarcze lekcje z pandemii. Wykład online już 26 maja
Jak zmienią się Polska i świat po pandemii? Czy nastąpi odwrót od globalizacji? Na czym polega nowa normalność? Na pytania odpowie ekonomista dr Wojciech Paczos podczas kolejnego spotkania z cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.
Najlepszym sposobem zarówno na uchronienie się przed katastrofą (przyszłe pandemie, kryzys klimatyczny), jak i na prowadzenie polityki gospodarczej w normalnych czasach, jest oparcie się na wiedzy naukowej i budowa niezależnych instytucji.
Okiem naukowca
Temat przybliży już 26 maja (środa) dr Wojciech Paczos. Spotkanie online rozpocznie się o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.
Uczestnicy poznają odpowiedzi na następujące pytania.
- Jak zmieni się świat i Polska po pandemii?
- Czy nastąpi odwrót od globalizacji?
- Na czym polega „nowa normalność”?
- Kiedy osiągniemy w gospodarce stan sprzed 2020 roku?
- Jakie są warunki konieczne przyszłego rozwoju gospodarczego?
- Jak powinna wyglądać przyszła polityka fiskalna i monetarna?
- Kto zapłaci za tarcze antykryzysowe?
O ekspercie
Dr Wojciech Paczos jest ekonomistą. Adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Assistant Professor w Cardiff University (Wielka Brytania). Były ekonomista wizytujący w Bank of England. Członek Concilium Civitas. Założyciel grupy eksperckiej „Dobrobyt na Pokolenia”. Członek interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Zrozumieć pandemię
Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność.
Poprzednie spotkania
- Dr Aneta Afelt – Od nietoperzy w Azji do COVID-19 (19 maja)
- Prof. Krzysztof Pyrć – Warianty wirusa SARS-CoV-2 (12 maja)
- Dr hab. Tomasz Smiatacz – Szczepienia. Jak podjąć właściwą decyzję? (5 maja)
- Dr hab. Magdalena Rosińska – Epidemiologia przeciw COVID-19 (28 kwietnia)
- Prof. Jerzy Duszyński – Koronawirus na celowniku – spotkanie otwierające (21 kwietnia)
Zespół doradczy w PAN
Wszyscy wspomniani badacze są członkami zespołu ds. COVID-19, który działa w Akademii. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 15 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.