W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Od nietoperzy w Azji do COVID-19. Spotkanie z dr Anetą Afelt

Jak globalizacja wpływa na ryzyko epidemiczne? Porozmawiamy o tym już 19 maja (środa) podczas kolejnego spotkania online w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”. Zapraszają Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Globalizacja to nie tylko możliwość wyboru dowolnego miejsca pracy, spełnienie marzeń o dotarciu do najodleglejszych krańców świata czy egzotyczne smakołyki na naszym stole. Za tymi korzyściami kryją się zjawiska, które nie tylko negatywnie oddziałują na naszą planetę, ale także powodują zwiększenie zagrożenia epidemicznego, o czym naukowcy alarmują od lat.

Okiem naukowca

Temat przybliży już 19 maja (środa) dr Aneta Afelt. Spotkanie online rozpocznie się o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Uczestnicy poznają odpowiedzi na następujące pytania.

  • W jaki sposób gęsta sieć komunikacyjna ułatwia rozprzestrzenianie się śmiercionośnych wirusów?
  • Czym są nisze ekologiczne i dlaczego ich zachowanie jest ważne dla zdrowia ludzi?
  • Jakie mechanizmy rządzą powstaniem i rozwojem pandemii?
  • Jak nasza aktywność turystyczna i zawodowa oraz nasze przyzwyczajenia cywilizacyjne wpływają na ryzyko epidemiczne?
  • Jakie zagrożenia dla zdrowia ludzi niesie sieć globalnych powiązań społeczno-ekonomicznych?
  • W jaki sposób z pozoru nieznaczące i niepowiązane wydarzenia, dziejące się w nieznanym nikomu zakątku świata, mogą wywołać światowy kataklizm, jakim jest aktualna pandemia COVID-19?
  • Czy nauka może przewidywać powstawanie ognisk nowych, groźnych patogenów. Jakimi narzędziami dysponuje, by przeciwdziałać przyszłym pandemiom?

O ekspertce

Dr Aneta Afelt to specjalistka w dziedzinie geografii zdrowia. Konsultantka ds. COVID-19 przy Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych (ERC). Członkini interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się analizą sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie.

Zrozumieć pandemię

Cykl edukacyjny „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność.

Poprzednie spotkania

Zespół doradczy w PAN

Wszyscy wspomniani badacze są członkami zespołu ds. COVID-19, który działa w Akademii. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 15 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego