Szczepienia. Jak podjąć właściwą decyzję?
Zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”. 5 maja (środa) naszym gościem będzie dr hab. Tomasz Smiatacz, który opowie o szczepieniach przeciw COVID-19. Wydarzenie organizują Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.
Decyzja o tym, czy się zaszczepić, powinna być podejmowana w oparciu o bilans korzyści i strat. Odpowiedzialność wymaga, aby pod uwagę brać nie tylko aspekt indywidualny („Co ja zyskam/stracę?”), ale także społeczny. Bo decyzja każdej jednostki ma wpływ na innych, w tym osoby najbliższe. Rzutuje też na to, jak szybko epidemia w kraju zostanie opanowana i wszyscy będziemy mogli wrócić do normalnego życia.
Chociaż argumenty „za” wydają się oczywiste, poziom kontestacji szczepień jest w Polsce dość wysoki. Gotowość do zaszczepienia deklaruje ok. 60% społeczeństwa. Reszta wyraża większą lub mniejszą niechęć. Może ona wynikać z obaw przed skutkami ubocznymi szczepionek, niewiary w ich skuteczność, braku zaufania do naukowców i naukowczyń oraz koncernów farmaceutycznych. Czasem kryje się za nią przekonanie, że może lepiej poczekać, aż inni się zaszczepią.
Rzetelnie o szczepieniach
Wszystkie te wątpliwości można zrozumieć. Chodzi o to, by rozważyć je w sposób racjonalny, podbudowany wiedzą, doświadczeniem lekarzy i lekarek oraz naukowców i naukowczyń. Dlatego serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr. hab. Tomaszem Smiataczem. Wykład online odbędzie się 5 maja (środa) o godz. 19.00. Transmisję udostępnimy w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.
O ekspercie
Dr hab. Tomasz Smiatacz jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych i zakaźnych. Adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prorektor ds. studenckich na tej uczelni. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Członek interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Zrozumieć pandemię
Cykl „Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność.
Gośćmi poprzednich spotkań byli prezes PAN prof. Jerzy Duszyński oraz dr hab. Magdalena Rosińska. Badacze są członkami wspomnianego zespołu ds. COVID-19, który działa w Akademii. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 14 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.