W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Epidemiologia przeciw COVID-19. PAN zaprasza na wykład online

Czy osoba zaszczepiona może przenosić wirusa i wciąż stanowić zagrożenie, mimo że sama nie choruje? Między innymi na to pytanie odpowie 28 kwietnia (środa) dr hab. Magdalena Rosińska. To drugie spotkanie online w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”, który organizują wspólnie Polska Akademia Nauk i Centrum Nauki Kopernik.

Wbrew pozorom w przypadku COVID-19 nie wszystko jest jeszcze wiadome. SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i powietrzną oraz pośrednio poprzez przedmioty. Między tymi sposobami transmisji wirusa występują kluczowe różnice.

Szczegółowe wyjaśnienie tych mechanizmów jest niezbędne, aby efektywnie stosować środki zaradcze jak dystansowanie społeczne, maseczki, wentylacja, izolacja i kwarantanna. Podczas spotkania odniesiemy się również do tzw. odporności zbiorowiskowej, czyli zagadnienia kluczowego z punktu widzenia dynamiki epidemii.

Jak wziąć udział w wykładzie

Na spotkanie zapraszamy 28 kwietnia (środa) o godz. 19.00. Transmisja online będzie dostępna w serwisie YouTube. Warto też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Wykład wygłosi Magdalena Rosińska – epidemiolożka, badaczka i specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego. Dr hab. nauk o zdrowiu. Profesor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Pracowniczka Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH. Zastępczyni przewodniczącego Rady Naukowej NIZP-PZH. Członkini interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Zrozumieć pandemię

„Koronawirus na celowniku” to propozycja dla wszystkich, którzy szukają obiektywnych informacji. Co środę wybitni uczeni opowiadają w przystępny sposób o najnowszych badaniach naukowych. Pomagają wyjaśnić złożone zagadnienia dotyczące pandemii, które mogą budzić niezrozumienie czy niepewność.

Zespół doradczy ds. COVID-19

Gościem pierwszego spotkania był prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Jest on jednocześnie przewodniczącym działającego w Akademii zespołu doradczego ds. COVID-19. Do tej pory grupa ekspertów opublikowała 14 szczegółowych stanowisk. Przedstawiła w nich zalecenia dla służb publicznych i całego społeczeństwa.

Członkowie zespołu będą gośćmi kolejnych spotkań w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”.

Dowiedz się więcej o zespole

Tag

Powiadom znajomego