W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Quo vadis polskie zdrowie? Raport o aktywności fizycznej Polaków

„Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego”. To tytuł raportu przygotowanego przez Komitet Zdrowia Publicznego PAN. W dobie pandemii COVID-19 przedstawione dane i rekomendacje nabierają szczególnego znaczenia.

Brak aktywności fizycznej powoduje nie tylko wzrost ryzyka zachorowań na otyłość, cukrzycę, choroby układu krążenia, płuc czy nowotwory. Pogarsza również zdrowie psychiczne, zwiększa podatność na stres i utrudnia relacje społeczne – podkreślają autorzy raportu.

Przypominają, że na przełomie XX i XXI wieku Polacy byli w gronie najmniej aktywnych społeczności europejskich. „Mimo znaczącej poprawy w okresie ostatnich dwudziestu lat, kolejne badania wskazują na niedostateczny poziom regularnej aktywności fizycznej co najmniej 50% dorosłych Polaków oraz bardzo dalekie miejsce Polski w sondażach porównujących poszczególne kraje Unii Europejskiej” – czytamy w dokumencie.

Co można zrobić, by Polacy więcej się ruszali i dłużej żyli? Jakie są ekonomiczne i społeczne koszty siedzącego trybu życia? Jak mogą pomóc nowinki technologiczne? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi raport. W prawie 400-stronicowym opracowaniu eksperci zebrali najnowsze wyniki badań oraz cenne wskazówki.

Raport został opracowany pod redakcją naukową prof. dr. hab. Wojciecha Drygasa, dr. Małgorzaty Gajewskiej i prof. dr. hab. Tomasza Zdrojewskiego. Można go pobrać ze strony Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (plik PDF – 4,2 MB).

Tag

Powiadom znajomego