W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Medal PAN im. Mikołaja Kopernika dla prof. Krzysztofa Bankiewicza

Wybitny neurochirurg został wyróżniony za przełomowe terapie genowe rzadkich, dotąd nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych oraz złośliwych guzów mózgu. Odznaczenie odebrał 21 stycznia 2021 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

O laureacie

Prof. Krzysztof Bankiewicz jest pionierem metody wprowadzania bezpośrednio do określonych regionów mózgu lub guzów różnych wektorów z prawidłowymi genami lub celowanymi lekami.

Absolwent Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (obecnie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego). Doktoryzował się i habilitował w Instytucie Neurologii i Psychiatrii w Warszawie. Od 1998 roku profesor w Katedrze Neurochirurgii Uniwersytetu Kalifornijskiego (San Francisco, USA).

Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk wybrany w 2017 r.

O nagrodzie

Medal PAN im. Mikołaja Kopernika przyznaje Prezydium Akademii za wybitne osiągnięcia naukowe. Mogą go otrzymać zasłużeni dla środowiska naukowego w Polsce uczeni, którzy nie są członkami krajowymi PAN.

Prof. Krzysztof Bankiewicz został uhonorowany przez Prezydium PAN na wniosek pięciu członków krajowych Wydziału V Nauk Medycznych PAN: prof. Witolda Rużyłło, prof. Janusza Limona, prof. Marka Krawczyka, prof. Grzegorza Opolskiego i prof. Jacka Zaremby.

Historia Medalu

Medal został ustanowiony w 1969 roku. Wnioski o jego przyznanie  mogą składać wydziały Akademii właściwe ze względu na specjalność naukową osoby, której wniosek dotyczy lub pięciu członków PAN.

Od strony formalnej wnioski rozpatruje Kapituła Medalu. Jej zadaniem jest wyłonienie kandydata i podjęcie stosownej uchwały. Dokument jest następnie przedstawiany Prezydium PAN.

Do tej pory Medal PAN im. Mikołaja Kopernika przyznano 294 razy.

Zasady przyznawania Medalu określa uchwała nr 31/69 Prezydium PAN z dnia 3 czerwca 1969 r.

Tag

Powiadom znajomego