W naszym Biuletynie stosujemy ciasteczka (ang. cookies). To niewielkie pliki wysyłane do urządzenia użytkownika. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Zapamiętują indywidualne ustawienia i wspierają tworzenie statystyk. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w swojej przeglądarce. Zapoznaj się też z naszą Polityką prywatności.

Kontakt

Polska Akademia Nauk

Kancelaria PAN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
skrytka pocztowa 24

kancelaria@pan.pl

tel. +48 22 182 61 82
fax +48 22 182 70 56

NIP: 5251575083
VAT EU: PL5251575083

Nowy prezes i wiceprezesi Akademii rozpoczęli swoją kadencję

Z początkiem stycznia 2023 r.  prof. dr hab. Marek Konarzewski objął funkcję Prezesa Polskiej Akademii Nauk, a prof. dr hab. Aleksander Welfe, prof. dr. hab. Dariusz Jemielniak, dr hab. Mirosława Ostrowska i prof. dr hab. Natalia Sobczak rozpoczęli pełnienie funkcji wiceprezesów PAN.

Prof. dr hab. Marek Konarzewski został wybrany na Prezesa PAN decyzją członków Akademii podczas 147. Sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 20 października 2022 r. 
Obszarami, na których chce się skoncentrować prof. Konarzewski podczas swojej prezesury, są:  
1) wyzwania związane ze zmianą ustrojową oraz nową ustawą o PAN,
2) regulacja powiązań między korporacją uczonych a instytutami PAN,
3) zwiększenie udziału PAN w dyskursie społecznym oraz dbałość o wizerunek Akademii,
4) współpraca z otoczeniem uczelnianym.
Marek Konarzewski jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk od 2010 r. W latach 2015-2022 był wiceprezesem Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku. Informacje o dorobku naukowym prof. Konarzewskiego są dostępne na stronie: https://pan.pl/blog/pan-prezes-akademii/.

Prof. dr hab. Aleksander Welfe, prof. dr hab. Dariusz Jemielniak, dr hab. Mirosława Ostrowska i prof. dr hab. Natalia Sobczak zostali wybrani do pełnienia funkcji wiceprezesów PAN podczas 148. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 8 grudnia 2022 r. Ich kandydatury zgłosił prof. Marek Konarzewski jako prezes-elekt. 

Prof. dr hab. Aleksander Welfe pełni funkcję pierwszego wiceprezesa PAN. Powierzono mu misję stworzenia nowej ustawy o PAN oraz sprawy związane ze zmianą ustawową i ustrojową. Pierwszy wiceprezes zajmie się również Wydziałem V Nauk Medycznych i komitetami PAN. Prof. Welfe jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk od 2007 r., a członkiem rzeczywistym od 2020 r. Był wiceprezesem Oddziału PAN w Łodzi w latach 2010-2013, a następnie jego prezesem. Jest też członkiem Prezydium PAN. Informacje o dorobku naukowym prof. Welfe są dostępne na stronie: https://wyboryprezesa.pan.pl/kandydaci-na-wiceprezesow-pan. 

Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak jako wiceprezes PAN będzie koordynował współpracę z Wydziałem I Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii. Będzie też odpowiadała za kreowanie i wzmacnianie wizerunku oraz promocję PAN, za wydawnictwa Akademii i współpracę z Komisją ds. etyki w nauce. 
Dariusz Jemielniak jest członkiem korespondentem PAN od 2019 r. Informacje o dorobku zawodowym prof. Jemielniaka są dostępne na stronie: https://wyboryprezesa.pan.pl/kandydaci-na-wiceprezesow-pan

Dr hab. Mirosława Ostrowska w kadencji nowych władz PAN odpowiada za współpracę międzynarodową oraz otoczenie akademijne. Będzie koordynowała współpracę z dwoma Wydziałami PAN: III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi oraz II Nauk Biologicznych i Rolniczych.
Mirosława Ostrowska jest członkiem korespondentem PAN od 2020 r. Związała się z Instytutem Oceanologii PAN, gdzie od 2015 r. kieruje Pracownią Biofizyki Morza. Od 2016 r. przewodniczy Sekcji Fizyki Morza Komitetu Badań Morza PAN. Jest ekspertką Sekcji Teledetekcji Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (od 2019 r.) oraz członkinią prezydium i przewodniczącą Sekcji Morskiej Komisji Nauk Kosmicznych przy oddziale PAN w Gdańsku. Informacje o dorobku zawodowym dr. Ostrowskiej są dostępne na stronie: https://wyboryprezesa.pan.pl/kandydaci-na-wiceprezesow-pan .

Prof. dr hab. Natalia Sobczak jako wiceprezeska PAN będzie m.in. opiekować się Wydziałem IV Nauk Technicznych Akademii. 
Natalia Sobczak jest członkiem korespondentem PAN od 2022 r. Kieruje Pracownią Teorii Procesów Metalurgicznych w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN. Informacje o dorobku zawodowym prof. Sobczak są dostępne na stronie: https://wyboryprezesa.pan.pl/kandydaci-na-wiceprezesow-pan.

Z początkiem stycznia 2023 r. stanowisko kanclerza PAN objął dr Rafał Wierzchosławski.

Tag

Powiadom znajomego