Rolnictwo regeneracyjne. Zapraszamy na seminarium komitetów PAN
Jak pogodzić produkcję rolną z troską o środowisko naturalne i odbudową ekosystemów? Porozmawiamy o tym już 25 maja 2022 z badaczkami i badaczami z komitetów PAN. Zapraszamy na spotkanie w Warszawie oraz na transmisję online. Obowiązuje rejestracja.
System żywnościowy świata opiera się na rolnictwie. Jednak intensywna uprawa doprowadziła do wylesienia i przekształcenia gruntów. Przyczyniła się także do zanieczyszczenia wody i powietrza. Aż 30% uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych pochodzi właśnie z wielkoskalowego rolnictwa konwencjonalnego.
Potencjał rolnictwa regeneracyjnego
W walce ze zmianą klimatu pomóc może rolnictwo regeneracyjne, czyli taka uprawa, która chroni i odbudowuje grunty rolne oraz otaczające je ekosystemy. Obszerny raport na ten temat opublikowała w marcu 2022 roku organizacja EASAC, zrzeszająca europejskie akademie nauk (w tym PAN).
Seminarium komitetów PAN
Raport EASAC będzie punktem wyjścia do debaty, która odbędzie się 25 maja 2022 roku (środa) w Warszawie. Dyskutować będą członkinie i członkowie:
- Komitetu Nauk Agronomicznych PAN,
- Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN,
- Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN.
Do spotkania w Pałacu Staszica może dołączyć każdy. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkim zarejestrowanym osobom udostępnimy transmisję online i czat, aby mogły aktywnie brać udział w dyskusji.
Co, gdzie, kiedy
- Rolnictwo regeneracyjne. Seminarium komitetów PAN
- Spotkanie w formule hybrydowej
- 25 maja 2022 (środa), godz. 11.00-15.20
- Warszawa, Nowy Świat 72, Pałac Staszica (Sala Lustrzana)
- Agenda i rejestracja
O komitetach PAN
W Akademii działa kilkadziesiąt komitetów. To grona zrzeszające specjalistki i specjalistów z różnych obszarów nauki. Tworzą one przestrzeń dla wymiany intelektualnej i budowania relacji między uczonymi. Są krajową reprezentacją środowisk i dyscyplin naukowych.
O EASAC
EASAC (ang. European Academies’ Science Advisory Council) zrzesza akademie nauk państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa. Zapewnia niezależne, oparte na dowodach naukowych doradztwo w sprawach istotnych dla kształtowania polityki europejskiej.